Az utóbbi időszakban Magyarországon átvonuló egyre intenzívebb erősségű viharok jelentős anyagi károkat okoznak az épített környezetben és sok feladatot adnak a katasztrófavédelmi szerveknek. A hirtelen nagy mennyiségben lehulló csapadék, leginkább ott veszélyezteti a lakosságot, ahol nem kellő gondossággal ápolják környezetüket – árkok, csapadékvíz átereszek, aknák gondozatlansága hordalékkal telítettsége.

Sok gondot okoz a viharos szél azokon a helyeken, ahol az épületek tetőszerkezetén lévő héjazat (borítás) nem kerül kellően rögzítésre, illetve annak meglazulásakor a karbantartás nincs elvégezve, továbbá a rossz szerkezetű kémény ledőlése és az ingatlanok héjazatán elmozdult cserepek lecsúszása is okozhat balesetet. Több ízben vonulnak tűzoltóink olyan esetekhez, amikor a magasra nőt faágak a villanyvezetéket szinte körbe növik és a viharos szél a faágakkal együtt tépi a villanyvezetéket is, melynek földre kerülése baleset-, élet-, és tűzveszélyes. Az elektromos szolgáltatók igyekeznek az utcáról látható és elérhető ilyen ágakat eltávolítani, de nem minden esetben jutnak be az ingatlanok kertjébe, annak érdekében, hogy a vezetékszakítást megelőzzék. Az ingatlanok kertjében, udvarában a kiöregedett – sokszor levéltelen, hajtás nélküli – fák kivágásáról gondoskodni szükséges, mert egy-egy szélvihar esetén a kiszáradt lehulló faágak, esetenként a földből kiforduló, kidőlő fák is okozhatnak az emberéletben, illetve a járművek, ingatlanok állapotában is komoly károkat.

Az Érd Katasztrófavédelmi Kirendeltség szeretné felhívni a lakosság figyelmét a vízkárok elkerülésének érdekében az alábbi teendőkre:

• Vízelvezető árkok, csatornák tisztántartása, rendszeres karbantartása,
  • pincék, garázsok előtti aknák vízelvezetők hordalékmentesítése, tisztán tartása, javasolt vízgyűjtő zsomp (a vízgyűjtőben kialakított kis mélyedés) kialakítása és jó szolgálatot tehet egy zsomp szivattyú is
  • hibás tetőszerkezetek – rögzítetlen palák, tetőfedő lemezek – javítása, rögzítése,
  • Tető héjazatán elmozdult cserép helyreigazítása, rögzítése,
  • vezetékekbe – villanyvezeték – benőtt faágak eltávolítás, metszése,
  • fák ültetésénél figyelembe kell venni a fák növekedését, az épülethez, vezetékekhez való távolság felmérésével,
  • öreg, kiszárad fák kivágatása,
  • utca szintnél mélyebben fekvő ingatlanok kapubejáróiban vízelvezető padka kiépítése az elöntés ellen

2024. április 18-án  (csütörtökön)
14.00  órakor ülést tart
amelyre tisztelettel meghívom.