Leendő építkezők, ingatlanvásárlók számára tesszük közzé a Tájékoztatót, amiben összefoglaltuk azokat a szempontokat, melyeket célszerű vizsgálni ingatlanvásárlás előtt.

Az utóbbi időszakban városunkban is egyre többen vásárolnak ingatlant, a meglévő ingatlanokat szeretnék felosztani, vagy építési telekké kialakítani. Ráckevén is jelentősen megnőtt az építkezési kedv.

Nagyon sokan az ingatlan megvásárlása előtt nem tájékozódnak megfelelően a megvásárolni szándékozott telek beépíthetősége, közművesítettsége és egyéb szempontok felől. Gyakori, hogy csak a telek megvásárlását követően jönnek be érdeklődni a polgármesteri hivatalba. Előfordul, hogy ekkor szembesülnek azzal a ténnyel, hogy a megvásárolt telken álmaik háza nem építhető fel, vagy nem úgy ahogy elképzelték.

Tájékoztatónkban összefoglaltuk azokat a legfontosabb szempontokat, melyeket telekvásárlás, vagy építkezés előtt javaslunk megvizsgálni:

1. Az ingatlan fekvése, elhelyezkedése a településen belül:

• tisztázandó, hogy az ingatlan környezete milyen épületekkel épült be,
  • a lakó rendeltetésen kívül milyen egyéb tevékenységek, milyen rendeltetésű épületek vannak a környezetében, (állattartás, kisipari tevékenység, kereskedelmi vagy vendéglátó egység, esetleg nagyobb gépjármű forgalom)
  • az utca kiépítettsége (szilárd burkolat, járda van-e)
  • mélyfekvésű-e a terület – talajvíz időszakos megjelenése várható-e a talajfelszínen,
  • az utca, területrész forgalmi terheltsége,
  • megközelíthetősége gyalogosan, tömegközlekedéssel.

2. Ráckeve Város Szabályozási Terve és Helyi Építési Szabályzata a telek beépíthetőségi paramétereiről, az ingatlant érintő előírásokról ad tájékoztatást: (a szabályozási terv és az építési szabályzat a város honlapján megtekinthető)

• a telek beépíthető-e, illetve milyen feltételek teljesülését követően válik építési telekké,
  • építési övezeti besorolása,
  • milyen rendeltetésű épületek helyezhetők el a telken,
  • elhelyezhető lakások száma,
  • beépítés maximális mértéke,
  • a telket érinti-e szabályozás (út szélesítése, stb célból), korlátozás
  • egyéb, a telek beépíthetőségét érintő előírások: építési zóna helye, út céljára fenntartott terület
  • tömbbelső feltárással érintett-e a telek.

3. A telek méretének pontos ismerete:

• a telek nagysága: a tervezett épület bruttó földszinti (falakkal, fedett terasszal) területe, melléképületek (a főépülettel együtt, vagy később épülő gépkocsi tároló, egyéb melléképület) területe összesen nem lehet nagyobb a beépítettség legnagyobb mértékénél,
  • a telek szélessége: a megálmodott épület az előírt oldalkertek távolságának biztosítása mellett „elférjen” a telken,
  • a telek mélysége: az épület az előírt (kialakult) előkert és a hátsókert előírt távolságának biztosítása mellett „elférjen” a telken.

4. Közművesítés:

• telken belül vannak-e közműbekötések,
  • az ingatlan előtt van-e közműhálózat, melyre a telek ráköthető,
  • a közműbekötések lehetőségéről, várható költségéről a közműszolgáltatótól írásban célszerű előzetesen tájékozódni.

5. Földhivatali nyilvántartás:

• az ingatlan tulajdoni viszonyairól, per- és tehermentességéről, a helyszíni állapot és a földhivatali állapot egyezőségéről a földhivatalban lehet tájékozódni, vagy a Földhivatal Online rendszeren keresztül ügyfélkapus bejelentkezéssel kérhető le tulajdoni lap és térképmásolat,
  • a tulajdoni lapon és a helyszínrajzon a telken lévő épület feltüntetése, vagy rég elbontott épület törlése megjelenik-e.

A telekre vonatkozó szabályozási előírásokról és a településképi követelményekről írásos tájékoztatás kérhető a Tájékoztató 1. sz. melléklete szerinti tartalmú Kérelem benyújtásával.

pdf Kérelem - Tájékoztatás kérése ingatlanvásárlás előtt, illetve ingatlan beépítési feltételeiről (123 KB)

A kérelmet papíralapon a Polgármesteri Hivatal Műszaki Irodájában lehet benyújtani, illetve elektronikus úton (aláírással ellátva, beszkennelve) a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát., vagy a Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címre megküldeni.

A Tájékoztató a Kérelem beérkezésétől számított 10 napon belül levélben, vagy emailben megküldésre kerül.