Tisztelt Ingatlankeresők!
Tisztelt Tervezők, Beruházók, Ingatlanértékesítők!
Az utóbbi időszakban Ráckevén is érzékelhetővé vált a Budapest agglomerációjában megjelent intenzív lakásépítési tendencia. A felfokozott igény, sajnos, vadhajtásoknak is termőtalaja. Mit jelent az önkormányzatnak a betelepülés?
Egyrészt örömet, hogy a település iránt érdeklődés van, pezsgőbb élet, nő az ingatlanadó, és jó esetben a helyi iparűzési adóbevétel.
Ugyanakkor teher, hogy a lakosságszám növekedés terheli a műszaki és humán infrastruktúrát, a szerény lehetőségekből egyre több jogos igényt kell kielégíteni.
Az önkormányzat a településfejlesztési terveivel, szabályozásával próbálja az egyensúlyt fenntartani. Ezek legismertebb eleme a Helyi Építési Szabályzat, mely többek között a fentiek miatt szabályozza adott területeken a létesíthető lakóingatlanok számát.
Például előírja, hogy egy telekre hány lakás építhető, de ezen túl – sajnos – az építéshatósági eljárásokba már a településnek érdemi beavatkozása nincs.
És itt jön a vadhajtás: egyes vállalkozók, akik értékesítési céllal lakóingatlanokat építenek, papíron a megengedett számú lakást építik egy adott telken, de a valóságban több lakás épül, így több lakást tudnak értékesíteni. A hatóságnak nehéz bizonyítania az eltérő lakásszámot, mert nem feltételezheti, hogy a valóságban ez több lakás lesz, hiszen semmi sem tiltja, hogy egy lakásban például két bejárat, két konyha, négy fürdőszoba, két gardrób stb. legyen. A használatba vételi engedélyt ki kell adnia a papíron tervezett épületre.
De tulajdonjogilag, az ingatlannyilvántartásban ez a jogszabályok alapján csak egy lakás marad, ennek megfelelően csak egy házszámot, egy-egy közműbekötést, egy szemetes kukát kaphat, s a rezsivédelmi szabályozása alapján meghatározott átlagfogyasztás szerint is egy ingatlannak minősül, azaz a két család együttes fogyasztása bizonyosan átlag feletti lesz.
Fontos kiemelni, hogy az ingatlan ’nem albetésíthető’, így az egyik család jelzáloghitele esetén a másik család tulajdoni része is a fedezet alapjául szolgál.
Javaslom, hogy a Tisztelt Érdeklődők a fentieket is vegyék figyelembe, hiszen egy ingatlanvásárlás fajsúlyos, hosszú távú döntés. Jelen tájékoztatás közzétételén túl az önkormányzat az ebből eredő problémák orvoslásában nem tud segítséget nyújtani, de mindent megtesz, hogy a jogszabályok szerinti állapotok visszaálljanak, a várost ért sérelmek orvosolva legyenek.
Egyben felhívjuk a tervezők, beruházók, ingatlanértékesítők figyelmét, hogy önkormányzatunk minden lehetséges jogi eszközzel élni fog, hogy a jogszabályok szerinti állapotokat betartassa, a jogszerűtlen építéseket szankcionáltassa, illetve megszüntesse.
Dr. Jambrik Anna jegyző