Az emberi érzékszervek számára „láthatatlan” szén-monoxid miatt 2014. október végéig három esetben riasztották az érdi katasztrófavédelem tűzoltó egységeit. Egységeink gyors beavatkozásának köszönhetően egy haláleset sem következett be.
A tragédiák és balesetek azonban odafigyeléssel, öngondoskodással megelőzhetőek!

A szénmonoxid-mérgezés tünetei nem feltűnőek: fejfájás, szédülés, bágyadtság. Amikorra kezdenének feltűnővé válni a tünetek, rendszerint késő, az ember cselekvésképtelenné válik. Belélegezve a tüdőn át a vérbe kerül, ahol kétszázötvenszer intenzívebben kötődik a vér hemoglobinjához, mint az oxigén, vagyis megakadályozza az oxigénfelvételt. Ha van a közelben fűtőberendezés, legyünk gyanakvóak, főleg, ha a tünetek egyszerre több emberen jelentkeznek! Figyelmeztető jel lehet, ha párásságot, nem erős, de furcsa, szokatlan szagot érzünk (a szénmonoxid színtelen, szagtalan, csak a füstgáz egyéb összetevőit van esélyünk észlelni).
A legnagyobb biztonságot a megfelelően alkalmazott szénmonoxid-érzékelő jelenti. A szén-monoxid- mérgezés embert és házi állatot egyaránt fenyeget, ám a kockázat jelentősen csökkenthető tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő vagy vegyes tüzelésű kazán rendszeres karbantartásával, a lakás megfelelő szellőzésének biztosításával, illetve azzal, ha olyan helyiségbe ahol nyíltlánggal üzemelő berendezés van, szén-monoxid-érzékelőt telepítünk.
Az érzékelő csak akkor nyújt megfelelő védelmet, ha a használati utasításnak megfelelő helyen és módon telepítjük. Érzékelő vásárlása előtt tájékozódjunk a megvásárolható készülékekről, csak megbízható cégtől, minősített eszközt vásároljunk.
A 2013. október közepe óta hatályos jogszabály értelmében, azokban a bölcsődékben, óvodákban, iskolákban, kórházakban és bentlakásos intézményekben (idősek otthona, rehabilitációs intézmények), szórakozóhelyeken, szállodákban és panziókban kötelező szén-monoxid-érzékelőt használni, ahol a közösségi helyiségben, vagy az azzal egy légtérben lévő helyiségben nyitott égésterű tüzelőberendezés van.

Azokat az új építésű épületeket pedig,,amelyek nyitott égésterü tüzelőberendezéssel felszereltek, már csak akkor lehet használatba venni, ha ott szén-monoxid-érzékelő működik.
Tavaly december eleje óta jogszabály határozza meg azt is, hogy mely érzékelők használata esetén tekinthetőek a fenti előírások teljesítettnek. Elfogadhatóak tehát az EU bármely tagállamában és Törökországban gyártott vagy forgalomba hozott, illetve az izlandi, liechtensteini, valamint a norvég gyártású érzékelők.
A jogszabályi előírások teljesülését a kéményseprők vizsgálják a kémények időszakos ellenőrzésekor. A kéményseprő ellenőrzi a szén-monoxid-érzékelő meglétét és működőképességét is. Bármilyen hiányosság vagy szabálytalanság esetén értesíti a tűzvédelmi hatóságot, amely figyelmezteti az ingatlan tulajdonosát és a szabálytalanság megszüntetésére szólítja fel. Amemiyiben a tulajdonos nem tesz eleget kötelezettségének, a hatóság ötezertől harmincezer forintig terjedő bírságot szabhat ki.

Ha a szén-monoxid-mérgezés tüneteit (fejfájás, émelygés, szédülés) észleli magán vagy a környezetében lévő emberen, azonnal hívja a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 112-cs vagy a 105-ös segélyhívó számon!

Legfontosabb tanácsok:

• Rendszeresen ellenőriztesse a kéményeket, a kazánokat, kályhákat, ezeket szakemberrel szereltesse be, vizsgáltassa felül!
  • Szerezzen be szén-monoxid-érzékelő jelzőkészüléket, amely a mérgezés veszélyére figyelmezteti Ont!
  • Ügyeljen arra, hogy a szellőzőnyílások mindig szabadon maradjanak!
  • Rendszeresen szellőztesse a tüzelő- fűtőberendezések helyiségeit!