Tisztelt Állattartó! Felhívom a szíves figyelmét, hogy a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszeréről szóló 119/2007. (X 18.) FVM rendeletben és a sertések jelöléséről, valamint Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről szóló 116/2003. (Xl. 18.) FVM rendeletben foglaltak alapján Ön, mint sertéstartó, köteles az alábbi előírásoknak eleget tenni:

1.
Sertéstartását a Tenyészet Információs Rendszerbe (TIR) be kell jelentenie ha Ön a Tenyészet Információs Rendszerbe már bejelentkezett, ezt a kapott tenyészetkóddal tudja igazolni. Amennyiben Ön még nem jelentkezett be, ennek módja a következő:A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltói (MVH) regisztrációs számot kell igényelni. Az MVH részére megküldendő regisztrációs szám igénylő nyomtatvány az MVH honlapjáról www.mvh.gov.hu  letölthető, vagy Kerületi Hivatalomban is beszerezhető. Miután Ön az MVH regisztrációs számot megkapta az www.enar.hu oldalról letöltött (vagy Kerületi Hivatalomban be szerzett) 2150-es tenyészet, valamint 2152-es tartási hely bejelentő lap kitöltésével jelentheti be tenyészetét, valamint a hozzá kapcsolódó tartási helyet. A bejelentő lapokat alá kell íratni az Ön által választott ENAR kapcsolattartó állatorvossal, majd Kerületi Hivatalomban a Közigazgatási Szolgáltatási Díj egyidejű befizetésével le kell adni. Amennyiben Önnek van már MVH regisztrációs száma illetve tenyészetkódja más állatfaj tartására vonatkozóan, ezt a 2153-as tartási hely módosító lap kitöltésével sertésekre is ki kell terjesztenie.

2. A sertéseket (vágóhídra, eladásra történő) elszállításuk előtt megfelelő füljelzők berakásával be kell jelöltetni (ENAR kapcsolattartó állatorvos végzi).

3. A sertéseket (vágóhídra, eladásra történő) szállításkor érvényes szállítólevélnek és állatorvosi bizonyítványnak kell kísérnie (ENAR kapcsolattartó állatorvos végzi).

4. A beszállított (vásárolt) illetve elszállításra kerülő sertésekről naprakész állatmozgás nyilvántartást kell vezetni! A nyilvántartásnak a mellékelt táblázat szerinti adatokat kell tartalmaznia!

5. Amennyiben a Tenyészet Információs Rendszerben Ön be volt jelentkezve, de sertés tartását időközben beszüntette úgy a 2153-as tartási hely módosító lapon azt ki kell jelentenie (MVH regisztrációs szám szükséges hozzá). Amennyiben önnek még nem volt MVH regisztrációs száma, és más TIR-be bejelentett állatfajt nem tart, akkor az ENAR kapcsolattartó állatorvos segítségével MVH regisztrációs szám megkérése nélkül is kijelentkezhet az 1410-es tartási helyek megszüntetésének bejelentő lapjával. Amennyiben más, TIR-be bejelentett állatfajt is tart, úgy az MVH regisztrációs szám megkérése elkerülhetetlen.

Azzal az állattartóval szemben, aki az előbbiekben felsorolt előírásoknak nem tesz eleget, az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XL VI. törvényben, valamint a sertések jelöléséről, valamint Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszeréről szóló 116/2003. (XI. 18.) FVM rendeletben meghatározottak szerint élelmiszerlánc-felügyeleti bírságot kell kiszabni, állományára pedig forgalmi korlátozás rendelhető el.

Ráckeve, 2009.09.15.
Dr. Siket Péter Kerületi Főállatorvos
KERÜLETI HATÓSÁGI FŐÁLLATORVOSI HIVATAL:
Cím: 2300. Ráckeve, Kossuth L. u.25.
Telefonszám: 06-20-556-5930

Sertés álllatmozgás nyilvántartás